سه شنبه 01 /11 /1398


 

جشنواره گل کاشان|جشنواره کاشان|جشنواره گلاب کاشان|

در بين گونه هاي متنوع رزها وسرخ گل ها ، سرخ گل ايران يا گل محمدي كه از خانواده Rosaceus است و در...

جشنواره گل قمصر کاشان|

تاریخچه گل محمدی در شهر قمصر :


در بين گونه هاي متنوع رزها وسرخ گل ها ، سرخ گل ايران يا گل محمدي كه از خانواده Rosaceus است و در منابع مختلف و در كشور هاي غبي و انگليسي زبان به  Rose Domask معروف است ، گونه منحصر به ايران مي باشد به طور كلي درمنابع مختلف و طبق نظر اكثر كارشناسان زيست گياهي گونه مذكور از ابتدا در ايران پرورش يافته و از اين كشور به ديگر نقاط جهان پخش شده است . در نشست مورخ 22/9/74 خورشيدي گل سرخ محمدي با ويژگي هاي مذكور به عنوان ( گل ملي ) تأييد و برگزيده شد . به طور كلي هر چه ارتفاع منطقه بيشتر و هوا سردتر باشد بهترين محيط اقليمي براي پرورش گل محمدي ايجاد خواهد شد . در كتاب جامع قانون در طب از شيخ الرئيس ابوعلي سينا نكات ارزنده اي از خواص گل و گلاب مطالبي نگاشته گرديده است . طبق نظر متخصصان ، قمصر خاستگاه ديرين گل و گلاب است . بر اساس يك ديدگاه در عصر ملكشاه سلجوقي نماينده يكي از اتابكان روم شرقي از دامنه هاي كوه اسبي قمصر مقداري گل سرخ خودرو با خود به شهر دمشق كه آن روزها « داماسكوس » خوانده مي شد مي برد و در آنجا پرورش داده مي شود . دليل اين ادعا در حال حاضر ، اطلاق نام داماسك رز يا رزاداماسنا در فرهنگ لاتين و در زبان كشورهاي انگليسي زبان به گل سرخ ايران مي باشد .
از ديگر اسناد موجود درباره گل و گلابگيري در قمصر وجود ( سفرنامه شاردن ) سياح فرانسوي است كه در دوران صفويه نگاشته شده است . وي در جلد هاي سوم و چهارم سفرنامه اش به طور مفصل به عرقيات مختلف و نحوه توليد و كاربرد آنها اشاره مي كند . 
همچنين از خواص گل و صنعت گلابگيري در ايران آن روز بحث كرده ، شرح مبسوطي از فرايند شهد و خواص گلاب دارد ، نكته مهم اين است كه وي مي نويسد « از اين شربت مطبوع به سرتاسر مشرق زمين صادر مي شود و كشتي هايي كه كاملاً انباشته از آن است به سوي هندوستان عزيمت مي كنند » اين همه بيانگر رونق فوق العاده اين صنعت در دوران گذشته است .

                                                                                                               
ديگر منبعي كه در اين باب به نكاتي اشاره دارد فرهنگ دهخدا است . اين مطلب در سالهاي 37-1338 هجري شمسي نگارش شده است و اشاره دارد : « محصول عمده قصبه قمصر گل محمدي است و در فصل بهار و موسم برداشت گل ، عطر گل هاي قصبه از چند كيلومتري به مشام مي رسد »
علت اين همه تأكيد بر گلاب قمصر ، مرغوبيت فوق العاده گل توليدي قمصر بوده و اين به سبب شرايط طبيعي ويژه قمصر است . در كنار اين عامل اساسي ، روش سنتي گلابگيري قمصر را بايد حاصل هنر ، ذوق ، سليقه ، پشتكار و ابتكار مردم آن دانست .

 

گلاب گیری قمصر کاشان |گلاب قمصر :


ابزار و وسايل گلابگيري سنتي 


1. ديگ مسين 2. تغار سفالين كه امروزه جاي خود را به تغار مسين داده 3. پارچ دسته دار مسين با ظرفيت حدود 30-40 ليتر  4. چهار عدد ني چوبين توخالي كه دو به دو در انتها به يكديگر متصل شده  5. حوض آب كه كار دستگاه تبريد را انجام مي دهد 6. دستگاه حرارتي مستقيم در زير ديگ مسين كه به وسيله گاز تغذيه مي شود .


در مجموع گلاب خوب ، بوي خوش و طعم كمي تند و تلخ دارد و از نظر ظاهري بي رنگ ، زلال ، بدون سرب و ماده خارجي و بوي ترشيدگي و داراي بوي ويژه گل محمدي مي باشد .
گلاب از حيث درجه خلوص به چند دسته تقسيم مي شود كه عبارتند از : گلاب سنگين ( درجه 1 ) گلاب سنگين ( درجه 2 ) گلاب سه آتشه ( سه گل ) گلاب پس آب و گلاب زير عطري .
در سالهاي 52-1354 خورشيدي كارشناسان بلغاري كه روي گل سرخ محمدي بررسي مي كردند دريافتند كه گل سرخ محمدي قمصر در سنجش با نمونه هاي همگون در ديگر نقاط كشورمان از كيفيت چشمگير و برتر برخوردار است .

                                                             

                                                 

                                                

                                            

                                        

از همين رو صنايع پيشرفته عطر سازي جهان به ويژه كشورهاي اروپايي كه از فن آوري هاي گسترده و بالايي براي تبديل آن به فراورده عطر برخوردارند به كاربرد اسانس گل محمدي قمصر روي آوردند . شهره عالمگير باغ شهر قمصر در زمينه توليد گلاب ناب برهمگان واضح و مبرهن است . هماره در طول تاريخ و گستره گيتي حتي در دورترين نقاط اين كره پهناور و در مختصات ذهن همگان سابقه تاريخي و شهره ملي و جهاني اين صنعت در انحصار قمصر است و نام گلاب با كلمه قمصر عجين شده و در نتيجه گلاب به صورت فراورده نامي قمصر ماندگار شده است . از ميان انواع گسترده عطريات جهان قابليت و اهميت عطر و گلاب قمصر تا بدانجاست كه هر ساله براي معطر نمودن مقدس ترين نقطه عالم ، كعبه معظمه ، فقط از گلاب ناب قمصر استفاده مي شود . پس اين انتخاب و افتخار گوياي نكات مشخصي از ويژگي هاي گلاب قمصر است .

 

 

جذابيت ، شكوه و چتر تبليغاتي قمصر در موسم شكفتن گلهاي محمدي و مراسم اصيل سنتي گلابگيري تا بدانجاست كه خيل عظيمي از گردشگران و سياحان ازخارج و داخل كشور زحمت طي مسافت هاي طولاني را متحمل مي شوند تا به قمصر آمده ، اندكي در سايه سار گلستان هاي باشكوه آن اين مراسم را به نظار بنشينند .

 

بازديد سالانه بيش از 500000 نفر گردشگر مشتاق داخلي و خارجي از مراسم گلابگيري قمصر و برگزاري جشنواره بين المللي گل و گلاب در اين شهر دليل مشخصی بر این مدعا است

 

 

قمصرکاشان|گل درکاشان|گلاب کاشان|گل کاشان|شهرگل-وگلاب کاشان|گلابگیری کاشان|مراسم گلابگیری کاشان|جشنواره گل درکاشان|جشنواره گل کاشان|جشنواره گلاب کاشان|جشنواره قمصرکاشان|پایتخت گل سرخ|کاشان گلاب


تهیه وتنظیم توسط : خانم زارع ( گروه کاشان املاک )

 


برچسب ها :
جشنواره کاشان , گل درکاشان , گلاب کاشان , گل کاشان , شهرگل وگلاب کاشان , گلابگیری کاشان , مراسم گلابگیری کاشان , جشنواره گل درکاشان , جشنواره گل کاشان , جشنواره گلاب کاشان , جشنواره قمصرکاشان , پایتخت گل سرخ ,


ورود کاربران

کلینیک ساختمانی کاشان

kashanamlak